//

נתחיל מהסוף:אף אחד לא צפה חציון קשוח עם התרסקות של 20% בוול-סטריט ואף אחד גם לא באמת יודע איך תסתיים השנה,חשוב לזכור את זה כי חדשות לבקרים עולות תחזיות לפה ולשם ויש לקחת הכל בזהירות ובצניעות כולל את מה שנכתב כאן,נטו משתף דיעה אישית מיני רבות.

התחושה שלי לגבי אפשרות לתיקון מעלה בשווקים התחזקה בסופ״ש האחרון לאחר פרסום נתוני אינפלציה די מפחידים המתקרבים לשיעור אינפלציה דו-ספרתי שלא נצפה מ-1981 מה שגזר התחזקות בסיכויים להעלאת ריבית אגריסיבית יותר וזרק את המניות והאג״ח מטה.

למרבה ההפתעה השוק בשונה מהפעמים הקודמות תיקן די מהר ובעצם ״השלים״ עם סביבת האינפלציה והעלאת הריבית הצפויה וההתנהלות נמשכה גם בימים שאחרי.

מרגע העלאת ריבית הפד׳ לראשונה במרץ השנה השוק איבד כ-16% כמעט ללא עצירות כאשר אמש השוק סגר על 3,830 נקודות ב-S&P.

האם מדובר בתיקון קל מעלה כשלאחריו השוק ימשיך לקרוס או שהשוק מסמן תחתית?

כולם יגידו שהדבר תלוי באינפלציה או יותר נכון בציפיות לאינפלציה כי השוק תמיד מקדים את הכלכלה ומסתכל יותר קדימה.

זה די נכון אך מי יודע מתי עליית המחירים תתמתן בפרט שחלקה הארי תלוי במחירי האנרגיה שתלויים במלחמה שאיש לא יודע איך היא תיגמר.

מה נותר לעשות?להציץ בהיסטוריה שבד״כ חוזרת על עצמה.

כולם מזכירים את 1981 מה היה שם חוץ מזה שנולדתי בסורוקה באותה שנה?🙂

האינפלציה בארה״ב ב-1981 הסתכמה ב-10.32% כאשר באותה שנה מדד S&p רשם ירידה של כ-7%.

בשנים שלאחר מכן האינפלציה נבלמה והשוק התפוצץ למעלה:

האינפלציה ב-1982 הסתכמה ב-6.16%,ב-1983 ב-3.12%,ב-1984 ב-4.32%,ב-1985 ב-3.56%,כאשר ב-1986 האינפלציה הסתכמה ב-1.86% בלבד.

עם ההתמתנות האינפלציונית מדדי המניות נהנו מגאות:

ב-1982 וול-סטריט זינקה ב-30.11%,ב-1983 בעוד 20.37%,ב-1984 ב-7.92% נוספים,ב-1985 בעוד 26.39% וב-1986 בעוד 31.4% נוספים!

דוגמא נוספת: בשנת 1974 האינפלציה התפרצה ועמדה על שיעור של 11.04% בהתאמה וול-סטריט התרסקה באותה שנה ב-21.08%,מה קרה לאחר מכן?

 ✓ ב-1975 האינפלציה התמתנה מעט אך עדיין נותרה גבוהה אך זה הספיק לשוק המניות שזינק בלא פחות מ-39.19% כאשר ב-1976 שנת האליפות הראשונה של הפועל ב״ש האינפלציה התמתנה ל-5.76% ושוק המניות רשם זינוק נוסף של 11.21%.

בסופו של יום במהלך מעל 100 השנים האחרונות שנמדדו בוול-סטריט וכללו לא מעט התפרצויות אינפלציוניות ומשברים גדולים:הכלכלה הצליחה להתגבר על המשברים והשווקים זינקו עוד בטרם יעדי האינפלציה הנמוכים הושגו.

הדבר דומה מעט לפסיכולוגיה שחווינו כולנו בזמן הקורונה:ההלם הראשוני של ההתפרצות גרם לכולם להישאר בבתים,הגלים הבאים פחות ופחות ״התקבלו״ אצל הציבור על אף העליה בתחלואה הקשה ומספר נפטרים שלצערינו הלך וגדל וכיום שום דבר כבר לא מזיז לאיש:אנשים עולים לטיסות עם תינוקות וקשישים ללא שום מסיכה ומודאגים מהמזוודות יותר מאשר הידבקות בוריאנט חדש…

איני יודע אם אכן האינפלציה תיבלם או לא(אני אישית מעריך שכן ולא תהיה פה השתוללות סטייל שנות ה-80 של מאות אחוזים בטח לא בישראל) ומתי אך נראה שהשוק באובר-שוטינג ודי השלים עם הסביבה האינפלציונית החדשה אך כמובן עוקב אחריה בזהירות.

אני אישית מתקשה לראות תרחיש של ירידות שישכפלו את החציון הראשון בעוצמתם גם בהנחה שהאינפלציה תמשיך להיות גבוהה ונראה עליה נוספת בריבית.

אני גם מתקשה לראות ראלי שישכפל את הוי המטורף של 2021 שהביא לשיאים חדשים לאחר המפולת שהחלה עם פרוץ הקורונה אך לדעתי החציון השני של השנה השוק צפוי לתקן מעלה משמעותית.

בחזרה לת״א:

בשוק המקומי חדי העין כבר מבחינים בכמה מגמות שגם הם מאותתות על אובר שוטינג בחלק מהמניות.

בלא מעט מניות מחזורי המסחר הלכו והצטמצמו והמרווחים בין הקונים למוכרים הולכים וגדלים מה שמעיד מצד אחד על סיום מכירות אגרסיביות של מחזיקים שמכרו בכל מחיר בדרך למטה בהפסד גדול וכעת הבוק ריק אך מנגד הקונים לא צברו בטחון ועדיין מחכים יותר למטה.

ההתכנסות בסופו של דבר צפויה להוליד מהלך חד לאחד הצדדים,מניסיון העבר.

בנוסף ניתן לראות חזרה זהירה של ציידי הזדמנויות שמחפשים כבר עכשיו את המניות שיכולות לעניין את השוק ביום שאחרי:שימו לב לזינוק בשורת מניות חבוטות בחלק מהמקרים זינוק של 100% תוך ימים(יומן,אריקה ביו קיור ועוד) ולקניות משמעותיות של בעלי עניין בלא מעט ניירות.

על אף שאני אישית סבור שהתיקון יהיה רוחבי במרבית המקרים בד״כ החזרה של משקיעים למניות צמיחה היא זהירה מאוד ומתחילה במניות היציבות יותר בעלות קופת מזומנים גדולה שלא מצריכה גיוס הון קרוב,ולאחר מכן כשהשוק ״פתוח״ לתיאבון ולסיכון ונפתח לגיוסי הון המשקיעים חוזרים גם למניות החלום הפחות יציבות עסקית.

לכן עם כל הכותרות השליליות על אינפלציה והעליה בריבית כדאי לקחת פרספקטיבה ולהסתכל על ההיסטוריה ועל המחזוריות המאפיינת אותו כי ברוב הזמן שם דווקא נוצרות הזדמנויות.

אני ברמה האישית מגדיל בחודשים הבאים ככל שיתאפשר את ההשקעה במניות.

אם טעיתי תאילנד בדצמבר יהפוך לחלום😉

*הסקירה משקפת את דעת הכותב בלבד ואין בה המלצה לפעילות כלשהיא בני״ע,יתכנו טעויות היות והמידע נאסף ממקורות שונים ברשת.

אין כמובן המלצה בנכתב!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן